Artykuł

14 mln zł na nowe atrakcje w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1

  • kategoria:
  • Aktualności kulturalne
  • Miasto

Blisko 14 milionów złotych ze środków UE dofinansuje dwie ścieżki dydaktyczne i pracownię badawczą Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Dodatkowo projekt "Historie przyszłości" z dotacją PISF.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
EC1

Przygotowany przez "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi projekt "Poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej Narodowego Centrum Kultury Filmowej" otrzymał dofinansowanie w wysokości 13 mln 821 tys. złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 20 mln złotych.

W wyniku realizacji projektu powstaną dwie wystawy stałe: "Materia kina", prezentująca kolejne fazy produkcji filmu, oraz poświęcone archeologii kina "Mechaniczne oko", a także multimedialna Pracownia badawcza. - Ścieżka dydaktyczna "Materia kina" wykorzystuje najnowsze trendy myślenia o kinematografii - tłumaczy Rafał Syska, Dyrektor NCKF i dodaje: - Odwiedzający będą mogli poznać kino od strony nie tylko artystycznej, ale także technologicznej i ekonomicznej, zobaczyć film jako grę zespołową, efekt pracy kilkuset osób o różnych kompetencjach i pełniących różne funkcje.

Tym, co odróżni ścieżkę od pozostałych wystaw, będzie możliwość wybrania gry jako jednego z trybów zwiedzania. Następujące po sobie stanowiska zostaną powiązane w rozgrywkę, w ramach której zwiedzający będą realizować zadania związane z różnymi etapami produkcji filmu, takie jak np.: skompletowanie ekipy realizatorskiej, wybór obsady, zaplanowanie ruchów kamery, wymyślenie tytułu i projektu plakatu czy zaplanowanie budżetu produkcji i promocji.

W marcu tego roku "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi uzyskało dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na wyposażenie przestrzeni edukacyjnych NCKF, które będą towarzyszyć wystawom, m.in. właśnie "Materii Kina". Powstaną tu sale przeznaczone do realizacji efektów specjalnych, montażu i charakteryzacji, animacji poklatkowej i fotografii, pracy ze sprzętem operatorskim czy eksperymentów dźwiękowych, a także do prowadzenia lekcji i warsztatów. - Projekty edukacyjne NCKF będą ujmować kino szeroko, czyli nie tylko jako sztukę i narzędzie komunikacji, ale również jako technologię, przemysł i jedną z wielu sfer świata rozrywki - opowiada Michał Pabiś-Orzeszyna, kierownik Działu Edukacji Filmowej w NCKF. - Naszym celem jest dotarcie do różnych odbiorców, czyli od zainteresowanych nurtami filmowymi, po zafascynowanych innowacjami technicznymi i ciekawych, jak wyprodukować film w systemie crowdfundingu - dodaje.

Ścieżki dydaktyczne NCKF zostaną udostępnione odwiedzającym w 2020 roku, ale już we wrześniu br. młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach filmowych w NCKF w ramach dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu "Historie przyszłości". - Będziemy oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy, a przede wszystkim kręcić je profesjonalnym sprzętem pod czujnym okiem reżysera, instruktora aktorskiego, operatorów, dźwiękowców, oświetleniowców i scenografa - tłumaczy Pabiś-Orzeszyna. Projekt przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz dla studentów, zapisy zostaną otwarte w końcu lipca.

Druga z dofinansowanych ścieżek dydaktycznych, "Mechaniczne Oko", będzie podróżą w czasie od technologii cyfrowych, przez kino "analogowe", do dziewiętnastowiecznej kultury techniczno-wizualnej. - Pokażemy bogactwo urządzeń optycznych i spektakli audiowizualnych przez pryzmat funkcji społecznych, jakie pełniło kino - tłumaczy Rafał Syska.

Ze środków unijnych sfinansowana zostanie także pracownia badań nad kulturą filmową wraz z multimedialną czytelnią, zlokalizowana w panoramicznych salach z widokiem na dworzec Łódź Fabryczna na czwartym piętrze EC-1 Wschód. W listopadzie ub. r. został podpisany list intencyjny w sprawie nadania jej imienia prof. Jerzego Toeplitza, wybitnego historyka kina, współtwórcy szkół filmowych w Łodzi i Sydney, autora publikacji naukowych fundamentalnych dla rozwoju filmoznawstwa.

Realizacja trzeciej ekspozycji stałej, "Kina Polonia", poświęconej historii kina na ziemiach polskich, uzyskała już wcześniej dotację w ramach wspomnianego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ZOBACZ TAKŻE

Aktualności

poniedziałek, 26 lutego 2024

Wydłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa legalny pobyt… więcej

poniedziałek, 12 lutego 2024

Od 19-02-2024 r. zamknięcie punktu składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przy al. Piłsudskiego 100.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że w związku z małym zainteresowaniem składaniem wniosków o wypłatę dodatku osłonowego poprzez umieszczenie ich w urnie na dokumenty znajdującej się… więcej

piątek, 19 stycznia 2024

Wnioski o dodatek osłonowy

Piotr Skobel

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 stycznia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o… więcej

czwartek, 4 stycznia 2024

Brak wzoru wniosku o Dodatek Osłonowy na rok 2024

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że w związku z brakiem ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska określającego wzór wniosku o dodatek osłonowy na rok 2024 nie ma… więcej

środa, 3 stycznia 2024

Refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych w 2024 r.

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła refundacja podatku… więcej

piątek, 29 grudnia 2023

Dodatek Osłonowy

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że od stycznia 2024 r. przysługuje jednorazowa pomoc finansowa w postaci dodatku osłonowego. Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2021r. o dodatku… więcej